strona główna

RYSZARD SUMARA - galeria rzeźby

RYSZARD SUMARA

Urodził się w 1956 roku w Zakopanem.
Rzeźbiarsko i malarsko samouk. Z wykształcenia cieśla budownictwa regionalnego, uczęszczał też do słynnej szkoły Kenara w Zakopanem.
Przez wiele mieszkał w Zakopanem następnie osiadł w podwarszawskim Józefowie.

Od końca lat 70 - tych przez wiele lat podstawą twórczości była rzeźba, płaskorzeźba. Powstawały świątki, figurki, płaskorzeźby koni, wikingów, demonów. Współpracował i nadal wykonuje motywy sakralne do wielu kościołów i zakonów.

Następnie w połowie lat 90 - tych zainteresowania przeniosły się na niwę malarstwa. Początkowo były to miniaturki, konie malowane na deskach i płótnie, następnie malarstwo sztalugowe. Malowane są pejzaże, pejzaże górskie, martwa natura, kwiaty, konie, kopie wielkich mistrzów. Ulubionymi tematami są jednak pejzaże z podwarszawskich okolic malowane głownie z natury podczas plenerów.

Obecnie, oprócz malarstwa i rzeźby, zajmuje się architekturą i aranżacją przestrzeni. Tworzy ogrody, oczka wodne z połączone z projektowanymi według swojego pomysłu kominkami, grillami. Wykorzystuje tu jako materiał kamień, elementy kutego własnoręcznie żelaza oraz wykonywane przez siebie oryginalne meble do ogrodów i wnętrz.

WYSTAWY:

1995 - Galeria Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Wareckiej - Warka

Kontakt       e-mail: sebastian.sumara@stmir.pl     telefon: 0 606 88 20 66